Elosonó október Szederkényben

Október 3-án pályaorientációs napot tartott a Szederkényi Általános Iskola. Ennek keretében az alsó évfolyamok kézműves és ismeretterjesztő programokon, látogatásokon vehettek részt. Sok osztály csodálhatta meg a helyi Tárnoky Kertészet jól ápolt növényeit. A 8. osztályosok ezen kívül részletes eligazítást kaptak a továbbtanulásuk irányát és az iskolákat illetőleg Purger Valériától, aki a pályaválasztási ügyek ismert szakértője. Köszönjük a Kertészetnek a bemutatót, a szakértő hölgynek pedig a tájékoztatást!

Az aradi vértanúk emléknapja alkalmából köszönjük a 8. osztálynak a megemlékező műsort!

Október 9-10-én és 14-én – 13 fő hetedik és nyolcadik osztályos jelentkező képzésével -elindult az iskolában a Kortárs Segítő Program, amelynek célja, hogy egy barátságosabb, a gyerekek problémáit jobban szem előtt tartó, elfogadóbb közösséget építsünk.

   Azóta alapszabályt is megfogalmaztak, logót és pólótervet is készítettek. Hajrá, srácok!

Köszönjük a képzéseket és a „Gang” létrejötte körüli tevékenységet Szikla Évi néninek és kolléganőjének!

Idén, október 17-én Szederkényt is érintette a Peace Run nemzetközi csapata, vagyis a „Békefutás program”. Egy helyi érdekeltségű futóegyesület is részt vett az eseményen, illetve iskolánk tanulói közül sokan a nemzetközi csapattal együtt futottak. Az alsósok és a felsős évfolyamok is rengeteg maguk készítette képpel és nagy lelkesedéssel készültek az eseményre.

A hetedik és nyolcadik osztály október 18-án Pályaválasztási Kiállítást látogatott meg Mohácson. A  tanulók sok értékes információval gazdagodtak a továbbtanulásukat illetően a megjelent rengeteg iskolától. Reméljük, ez megkönnyíti majd az eligazodást a lehetséges szakmák között.

A diákönkormányzat korábban tökfaragó versenyt hirdetett, amelyre rekord mennyiségű alkotás érkezett be. Köszönjük a sok ötletes faragványt!

Először került sor halloweeni buli szervezésére október 25-én, pénteken, az iskola tornatermében, melyet az alsósok 6-tól 8 óráig, a felsősök pedig 8-tól 10 óráig látogathattak.

Köszönjük a szülőknek a finom süteményeket, a diákönkormányzat tagjainak a büfé működtetését és a zenék összegyűjtését, Kállai Csilla igazgatónőnek az üdítők beszerzését, illetve Kállai Csillának, Turi Zsófia igazgatóhelyettesnek és Gyenis Martin tanár úrnak a felügyeletet.

Október 26-án az időseket, a nagyszülőket ünnepeltük. Köszönet a szép műsorért a gyerekeknek és a felkészítő tanárnéniknek!

Pécsváradi Leányvásár 9. népdaléneklési versenye

Farkas Ferenc a Szederkényi Általános Iskola tanulója is indult a Pécsváradi Leányvásár rendezvény, 9. népdaléneklési versenyén.

A jelentős számú induló között, Feri éneklését a zsűri ezüst  minősítésnek értékelte. 

Gratulálunk Ferinek és felkészítő tanárának Beck Lászlónak!

A ZENE VILÁGNAPJA

Kodály Zoltán szavait idézve: LEGYEN A ZENE MINDENKIÉ!

Hagyományainkhoz híven, idén is megünnepeltük a Zene Világnapját a Szederkényi Általános Iskolában. A  3. és 8. osztály magyar népdalokat énekelt, Farkas Ferenc – 3. osztályos tanuló- a Pécsváradi Leányvásár alkalmából rendezendő énekversenyre készül, így szólót énekelt. Remekül, csodásan. Az énekek között hangszerszólók, duók, kamarazenekari darabok szólaltak meg.  Gratulálunk minden fellépőnek! Köszönjük a lélekemelő zenéket, gratulálunk a fellépőknek, a Bólyi AMI felkészítő zenetanárainak és Beck László ének-zene tanárnak a felkészítésért.

4 nap a királyok és fejedelmek útján Kolozsvártól Déváig

Zökkenőmentesen, jó hangulatban sikerült elindulni pünkösdhétfőn, május 20-án Szederkényből. Egyszeri pihenővel eljutottunk a határra, ahol azonban az okmányok vizsgálata miatt hosszasan kellett várakoznunk, ezért a tervekhez képest némi késéssel értünk Nagyváradra.

Közlekedési eszközünk – hosszúsága miatt –kissé megnehezítette az eljutást a Góbé csárdába, viszont Szűcs Melinda idegenvezetőnk sokat segített a megváltozott közlekedési viszonyok közötti tájékozódásban.
Pápay Zoltán magyarságkutató, honismereti vezető érdekes tényeket osztott meg velünk a nép őstörténetéből, ezután – immár az idegenvezető kalauzolásával – sétát tettünk a városközpontban: rengeteg gyönyörű, szecessziós épületet láttunk, köztük az egykori Emke kávéházat, a Nagyváradi Napló épületét, a Fekete Sas Hotelt, az Ady Endre Múzeumot és Gimnáziumot. Ezek az épületek mind az ismert költőhöz kapcsolódnak, emellett különleges élmény volt a bronz szoborcsoport megtekintése is, amely a neves, XX. század eleji váradi magyar irodalmárokat ábrázolja.

A királyhágói és kalotaszegi rövid megálló után Torockóra érve mindenkit elkápráztatott a Székelykő gyönyörű látványa. 2- és 3 fős szobákban kaptunk helyet, majd az ízletes vacsorát elfogyasztva nyugovóra tértünk.
A második nap egy csodás túrával indult, amikor a Hesdát-patak völgyében átmentünk a Tordai-hasadékon. A vadregényes táj és – helyenként – a kicsit nehezített közlekedés nagyon tetszett mindenkinek, sok fotó készült az égbenyúló sziklafalakról, átkelőkről.
A tordai sóbánya kiállításai, egyenletes hőmérséklete, kiépített szintjei szintén érdekes színfoltnak bizonyultak. Sokan az óriáskereket is kipróbálták, illetve lesétáltak az alsó szinti tóhoz is. A 13 emelet lépcsőzés után mindenki örömmel vette tudomásul, hogy visszafelé lifttel jöttünk – értékelve a nem mindennapi kilátást a bánya szintjeire.
A délután nagyrészében Kolozsvár nevezetességeivel ismerkedtünk: főként a Házsongárdi temető, a Szent Mihály templom, Mátyás király szobra és szülőháza, Bocskai István szülőháza, a Babes-Bolyai Tudományegyetem és az 1989-es emlékmű vívtak ki elismerést.
Fáradtan értünk a szállásra, megvacsoráztunk – a falubeli sétát a következő napra halasztottuk.


Az új nap borult idővel, majd esőzéssel indult – szerencsére fedett helyre: a torockói Néprajzi Múzeumba vezetett a csoport első útja. Sok érdekes tárgyi emléket nézhettünk meg itt a helység történetéből (tulipános láda, a különböző életkorú emberek népviseletei, a gazdálkodást segítő szerszámok, munkaeszközök).
Ezután látogatást tettünk a Kis Szent Teréz Gyermekvédelmi Központban, amely a nehézsorsú gyerekeknek ad otthont. Meséltek nekünk odakerülésükről, életkörülményeikről az intézményben, illetve arról, hogyan tanulnak szakmát és találnak megélhetést, illeszkednek a felnőtt életbe az innét kikerülők. Kézzelfogható volt, mennyire családias, nyugodt körülményeket igyekeznek biztosítani a fiataloknak az alapítvány szervezői.
Mi is bemutattuk a szederkényi iskolát, ahonnét jöttünk, és érdeklődve néztük a fényképekből álló „életfát”, ami megörökítette az intézmény lakóit.
Délután Nagyenyedre utaztunk, ahol tanítás közben kukkanthattunk be a város híres református kollégiumába, megnézve az udvaron Bethlen Gábor szobrát, illetve a Jókai-elbeszélésben megörökített fűzfákat és a várat. Itt került sor az 1849-es magyarellenes vérengzés áldozatai emléktáblájának megkoszorúzására.
Ezután Gyulafehérvárra mentünk, ahol megnéztük a fejedelmi és a püspöki palotát, valamint az érseki székesegyházat, melyben a Hunyadiak síremlékeit, Izabella királyné és János Zsigmond fejedelem díszes kőszarkofágjait csodálhattuk meg.
Végül Vajdahunyadra értünk, a Hunyadi-Bethlen kastélyhoz, mely hídjával, a reneszánsz kort megidéző kiállításaival, szerkezeti megoldásaival, vízköpőivel méltán tarthatott számot érdeklődésünkre.
Csernakeresztúron szálltunk meg és vacsoráztunk.


Utolsó nap, a csomagok bepakolása után Dévára utaztunk, ahol egy meredek túra során gyönyörködhettünk a vár romjai közül nyíló egyedi kilátásban. A gyerekek nagy kedvvel vettek részt a leereszkedésben is.
A legfogósabbnak mégis Solymos vára bizonyult, ahova nagyon meredek úton lehetett feljutni – ráadásul eső után, csúszkálva, nem kevés kitartás árán. A kilátás viszont kárpótolt a nehézségekért.
Kirándulásunkat Aradon zártuk, ahol a „Megbékélés parkot” látogattuk meg először – és néztük meg Zala György alkotását, a Szabadság-szobrot. A belvárosban a Városháza, a Minorita Templom és Rendház, illetve a Kultúrpalota volt leginkább emlékezetes.
Nagyváradra érve kicsit szomorúan búcsúztunk Szűcs Melinda idegenvezetőnktől, aki a négy napon keresztül igyekezett minden kíváncsiskodó kérdésünkre válaszolni és kalauzolt bennünket.
Ezután hazafelé indultunk, és fél kilenc tájban érkeztünk vissza Szederkénybe.

Erasmus+

Iskolánk két 7.osztályos tanulója, Hollósy Luca és Takács Léna holnaptól három hétig Ausztriában, az angeri „Mittelschule”-ban tanulhat. 

A tanulmányi út az ERASMUS+ projekt támogatásával valósulhatott meg. 

Jó utat és sok-sok élményt kívánunk a lányoknak🇦🇹🥰

Határtalanul! program Barangoló digitális tartalomtár

Megismerkedtünk a Barangoló digitális tartalomtárral, amit nagyon hasznosnak találtam, mert tanulhatunk belőle az elcsatolt Erdély területeiről, természeti szépségeiről, megismerhettem az erdélyi magyar zenéket. Megismerhettem, hol van az erdélyi népcsoportok központi területe, bepillantást nyertem a mese- és mondavilágba.